Mrekullit e shurupit të panjës
Mrekullit e shurupit të panjës

Mrekullit e shurupit të panjës

Kuzhint.com

Shurupi i panjës është një superushqim që përmban mineralet më të rëndësishme dhe vitaminat.

Prodhohet nga panja dhe bëhet i ëmbël pasi zihet.

Ky shurup përmban një sasi të lartë oksalatesh dhe purinë.

Gjithshtu mineralet si mangan dhe zink. Shurupi i panjës është një ilaç natyral për flokët e dëmtuar dhe të thatë. Përdoreni këtë recetë të pakten një herë në javë dhe pak nga pak do vëreni shërimin e flokëve. Përbërësit; një shurup panje, pak dhjam derri (nësë nuk keni mund të mos e përdorni), mjalt, krehër me dhëmbë të gjërë, një kapuç plastik për flokët. Përgatitja; përzieni tre lugë shurup panje, dy lugë dhjamë derri, nësë nuk keni dhjamë derri mund të shtoni sasinë e shurupit të panjës, dhe në fund hedhni një lugë mjaltë në tas, përzieni të gjitha dhe vendosni në mikrovale deri sa masa të shkrihet për 15 sekonda, mjaftueshëm për t’u përzier të gjitha së bashku. Vendoseni maskën mbi gjithë pjesën e skalpit, pastaj në të gjithë gjatësinë e flokëve duke përdorur krëhër me dhëmbë të gjërë.

Vendosni pastaj një kapuç plastik për të mbledhur flokët, në mënyrë që të marrin gjithë esencen e maskës.

Lërini të qëndrojnë 20 minuta, pastaj shperlajeni kokën me ujë të vakët dhe me shampon tuaj të zakonshme.

Nuk rekomandohet për ato persona që kanë flokë të yndyrshëm. 1.

I mbushur në antioksidantë Përmban minerale si mangan dhe rrit energjinë e trupit.

Përmban antioksidantë që ndihmojnë trupin të eleminojë radikale te lira.

Këto radikale janë tepër të dëmshme për indet dhe pjesë të tjera të trupit.

Shurupi i panjës ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak.

Antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Shurupi i panjës përmirëson qarkullimin e gjakut në arterie. 2.

Mbron shëndetin e zemrës Mangani është një mineral që ndihmon në reduktimin e dëmtimit në organizëm nga radikalet e lira.

Gjithashtu parandalon arteriosklerozën. 3.

Forcon sistemin imunitar Prezenca e zinkut dhe manganit ndihmon në forcimin e sistemit imunitar, dhe mbron shëndetin e qelizave të bardha të gjakut.

Qelizat e bardha të gjakut janë qeliza mbrojtëse, pra ndihmojnë në mbrojtjen e trupit duke rritur shtimin e antitrupave.

Mungesa e zinkut çon në dobësimin e imunitetit.

Ai ndihmon në formimin e qelizave të bardha të gjakut në trupin tonë duke forcuar imuitetin. 4.

Ka veti antikanceroze: Prezenca e antioksidantëve ndihmon në reduktimin e disa tipeve të kancerit si atij të prostatës, të vezoreve dhe të stomakut.

Parandalon përhapjen e qelizave tumoriale në trup dhe bllokon gjenet që janë përgjegjëse për kancerin. 5.

Të dobëson: Përmban një sasi të ulët kolesteroli dhe yndyrnash, kështu që konsumi i përditshëm i këtij shurupi ndihmon në ruajtjen e peshës mesatare të një individi si dhe parandalon shëndoshjen. 6.

Mbasn të shëndetshëm sistemin e tretjes Shurupi i panjës përmban një sasi të konsiderueshme yndyrnash që ndihmojnë në pastrimin e brendshëm të sistemit tretës, duke mbajtur zorrët të shëndetshme dhe sistemin tretës në tërësi 7.

Ruan mukozën e gojës Zinku ndihmon në ruajtjen e funksionit të mukozës në zorrë dhe gojë, duke parandaluar nga sëmundjet e mukozës.


Fjalet kyqe : keshilla  mrekullit  shurupit  panjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe i bardhë me kërpudha dhe kaçkavall
Ftohja dhe gripi shërohen me lëngje
Torte e shijshme me krem