Mos u mashtroni nga këto 7 mite të të ushqyerit
Mos u mashtroni nga këto 7 mite të të ushqyerit

Mos u mashtroni nga këto 7 mite të të ushqyerit

Kuzhint.com

Interneti është si Perëndimi i egër, kur është fjala për informata të të ushqyerit: gjithçka shkon.

Wefaet janë plot me fakte të pasakta të të ushqyerit, të cilat vetëm djegin mitet e ushqimit dhe e shtojnë konfuzionin e konsumatorëve në lidhje me cilat zgjedhje janë me të shëndetshmet.

Në më të mirën, ju mund të shpresoni se ka një thelb të të vërtetës në atë që ju jeni duke lexuar, por në të shpeshtën jo, nuk ka asnjë bazë shkencore për këto mite.

Më poshtë janë shtatë nga mitet më të njohura të ushqyerit dhe shpjegimi i vërtetë për secilën nga to.

Miti 1: Ju duhet të detoksifikoni trupin tuaj me një lëng pastrues

Fakt: Nga njerëzit e famshëm e deri te trajnerët personale, nuk ka mungesë të të ashtuquajturit ekspertë të cilat kërkojnë agjërimin apo lëng pastrues te detoksit.

Nëse ju përktheni “detoks, ” ju do të merrni rreth 64 milion rezultate për programe të dietave dhe trajtimeve që janë menduar për të ndihmuar “turret jashtë sistemit tuaj, ” “për të hequr substancat toksike nga trupi, ” “I japin GI tuaj një tjetër pjesë ” ose “të përshpejtojë metabolizmin tuaj” dhe “të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. ” Por, pavarësisht të gjitha reklamimeve dhe popullaritetit, ka pak dëshmi se agjërimi apo të ndjekurit e një heqje diete për disa ditë në fakt nuk jep asnjë nga premtimet e mësipërme.

Ndërsa një rast ditor i shkurtër e i shpejtë apo një ditë e ndjekur nga një “dietë lëngu” nuk do të shkaktojë dëm për njerëzit më të shëndetshëm, ajo ka të ngjarë të ndiheni çuditshëm dhe të uritur.

Nëse doni në të vërtetë të jeni dhe të ndjehen më së miri, hani një dietë të shëndetshme që përfshin shumë fruta dhe perime, merrni gjumë të mjaftueshëm dhe mos pini më shumë se një pije alkoolike në ditë.

Miti 2: Pijet dietike ju bëjnë që të fitoni peshë

Fakt: Derisa ju mund të keni lexuar se pijet dietike ju bëjnë që ju të fitoni peshë, një gjykim i fundit klinik tregon pikërisht të kundërtën.

Në studimin 12-javor, botuar në revistën Obesity, njerëzit që pinin pije dietike humbnin mesatarisht 5. 5 kilogramë – 44% më shumë se subjektet që pinin vetëm ujë të pijshëm, të cilët kanë humbur një mesatare prej 4 kilogramë.

Për më tepër, konsumatorët e pijeve dietike raportuan një ndjenjë më të kënaqur.

Ky studim shton në një trup të konsiderueshëm të treguesve kërkimorë se ëmbëlsirat të ulëta në kalori dhe pijet që përmbajnë ato nuk pengojnë, por në fakt mund të ndihmojnënë humbje peshe.

Dy studime të publikuara në American Journal of Clinical Nutrition nga hulumtuesit nga Universiteti i Karolinës Veriore në 2012 dhe 2013caktuan subjekteve të rastësishme për të pirë ose ujë ose pije dietike (pa bërë ndonjë ndryshim tjetër në dietën e tyre).

Pas gjashtë muajve, grupi i konsumatorëve te pijeve dietike kishte gjasat më të mëdha për të arritur një sasi domethënëse të humbjes së peshës – pesë për qind epeshës trupore – në krahasim me grupin e kontrollit.

Këto studime përforcuan se në qoftë se jeni duke u përpjekur për të humbur peshë, pijet dietike mund të ju ndihmojnë të ulni peshë, si edhe mund të ju ndihmojë të arrini dhe të ruani një plan të të ngrënit të ulët në kalori.

Miti 3: Vaji Kanola është bërë nga bimët rapeseed, të cilat janë toksike

Fakt: Vaji Kanola vjen nga farat e grimcuara të bimëve canola – jo bimëve rapeseed, të cilat janë, në fakt, të dëmshme.

Vaj rapeseed përmban nivele të larta të acidit erukik, e cila është e lidhur me sëmundje të zemrës dhe për këtë arsye nuk është e lejuar që të shitet në SHBA.

Derisa këto dy bimë janë të një familjeje, ato janë dukshëm të ndryshme në përbërjen e tyre.

Në vitin 1960, fermerët kanë përdorur metoda të mbarështimit për të ndihmuar në eliminimin e acidit erukik nga bimët kanola, dhe vaji kanola është i rregulluar tani të përmbajnë sasi të papërfillshme të kompleksit, duke siguruar që vaji kanola është 100% i sigurt.

Në fakt, ajo gjithashtu ndodh të jetë një nga vajrat më të shëndetshme (pas vajt të ullirit), sepse ajo ka më pak yndyrë të ngopur dhe më shumë mbrojtëse zemre omega-3s se vajrat tjera bimore.

Vaji kanola është vetëm 7% yndyrë e ngopur në krahasim me vajin e ullirit, i cili është 15% yndyrë e ngopur.

Miti 4: Kripa e detit ka më pak sodium se kripa e tryezës dhe është e pasur në minerale

Fakt: Kripa e tryezës dhe kripa e detit përmbajë në thelb të njëjtën sasi të sodiumit për lugë çaji – 2, 300 miligram.

Sa për minerale, nuk përmban mjaft nga çdo mineral për ta bërë atë një fitues të qartë mbi të tjera.

Për shembull, një lugë çaji kripë tryezë ka vetëm 1 mg kalcium në krahasim me 12 mg në kripë deti.

Që nga 12 mg është vetëm 1%e nevojave tuaja të përditshme, kjo nuk është një mënyrë shumë e shëndetshme për të marrë kalcium në dietën tuaj.

Shumica e njerëzve besojnë se kripa e detit ka shije më të mirë dhe në disa raste, ju mund të jeni në gjendje të përdorni më pak nga ajo (dhe për këtë arsye të reduktoni konsumin tuaj të natriumit), por kjo nuk është aspak nuk donë të thotë se ka sodium të ulët dhe është shumë e pasur në minerale.

Mbani në mend, kripës së detit i mungon jodi dhe duke mos marrë mjaftueshëm, mund të çojë në dëmtime intelektuale, rritje të vonuar dhe shumë më tepër.

Në fakt, mungesa e jodit është një kërcënim serioz për shëndetin, sidomos në mesin e grave shtatzëna, sipas studiuesve të Universitetit Boston, kështu që mos e përdorni kripën e detit ekskluzivisht në dietën tuaj.

Miti 5: Disa ushqime, si selino, kanë pak kalori

Fakt: Kur diçka tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë, mirë, ajo ndoshta është.

Merrni “ushqime pa kalori” si një shembull.

Nocioni është se tretja e ushqimeve të caktuara djeg më shumë kalori se sa ato ushqime ofrojnë.

Logjika e kësaj legjende urbane është e bazuar në efektin e provuar shkencërisht të ushqimit termik (TEF), i cili thjesht do të thotë q]ë sasinë e energjisë së trupit përdore për të tretur një ushqim.

Mendimi shkon, në qoftë se keni qenë duke ngrënë një ushqim shumë të ulët në kalori – shembuj të zakonshme përfshijnë selino, mollë, dhe limon – atëherë ju në të vërtetë do të krijoni një deficit kalorie.

Me fjalë të tjera, këto ushqime do të përfundojnë duke kushtuar më pak se zero kalori.

Mjerisht, nuk ka ushqime pa kalori.

TEF përgjithësisht sillet nga 10% der 20% të kalorive në ushqim.

Pra, le të thonë se një kërcell selino ka shtatë kalori.

Edhe në qoftë se jumerrni një TEF 20%, do të thotë që ju keni mbetur ende pa pesë e gjysmë kalori.

Miti 6: Merr 21 ditë për të prishur një zakon të keq (ose të formojnë një të ri)

Fakt: Mësuesit e famshëm vetë-ndihmues dhe shumë plane diete pohojnë se do të merr 21 ditë për të formuar një zakon të ri të shëndetshëm – ose të thyejë një të keqe.

E vërteta është, nuk ka kornizë magjike kohore për të thyer zakone të këqija.

Një studim që vlerësoi ndryshimin e sjelljes tregoi se duke krijuar një zakon të ri, si p. sh. të hahet një frut çdo ditë, mori një mesatare prej 66 ditësh.

Megjithatë, ka pasur variacione të gjera – diku nga 18 ditë për 254 ditë.

Autorët gjetën që koha e përshtatshme ishte një funksion se sa e vështirë është sjellja e re si edhe individi.

Nëse ju jeni duke u përpjekur për diçka të re, si stërvitje të përditshme, jepini vetes kohë për të bërë atë një rutinë.

Kjo nuk mund të ndodhë brenda natës – ose madje edhe në 21 ditë!

Miti 7: Muskujt mund të kthehet në yndyrë (dhe anasjelltas…)

Fakt: Ju shpesh do të dëgjoni dikë në palestër thonë diçka si, “Që nga lëndimi im, muskujt e mi janë kthyer në qull me miell. ” Por kjo nuk është ashtu sepse muskujt dhe indet me yndyrë janë krejtësisht të ndryshme, dhe për këtë arsye ato nuk mund të transformohet nga njëri në tjetrin.

Çfarë me të vërtetë ndodh kur ju ndaloni së ushtruari është se muskujt tuaj bien në masë.

Dhe si ju fitoni indet me yndyrë është kur ju hani më shumë kalori se sa digjni, e cila është shumë më e lehtë për t’u bërë, kur ju nuk jeni duke u ushtruar.

Dhe po ashtu, kur ju ngrini rutinën e te ushtruarit, ju do të shtoni indet e ligëta dhe mund të filloni të digjni yndyrë të tepërt trupore, por yndyra juaj nuk kthehet në muskuj.


Fjalet kyqe : mashtroni  keto  mite  ushqyerit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Peshqi me sos dhe perime
Qofte me qumësht
Karkaleca të ferguar dhe patate