Mjalti dhe limoni për dietë
Mjalti dhe limoni për dietë

Mjalti dhe limoni për dietë

Kuzhint.com

Mjalti dhe limoni në kombinim me ujin paraqesin recetën e thjeshtë, të vjetër 5000 vjet, për dobësim, e cila u ka ndihmuar miliona njerëzve për të zvogëluar peshën.

Një lugëe vogel me mjaltë çdo mbremje dhe humbni 3 kilogramë nga pesha juaj në një javë.

Ky është premtimi i saj, e cila thotë se është e sigurt që do të humbni deri në tre kilogramë nga pesha juaj në javë nëse konsumoni çdo darkë një përzierje uji të ngrohtë, mjalti dhe limoni në qdo mëngjes sapo te zgjoheni dhe në mbrëmje përpara se të shkoni per te fjetur në shtrat.

Ky ilaç shumë i thjeshtë nuk ju kushton gati asgjë, ndërsa ndihmon në shkrirjen e yndyrës dhe ju jep shëndet.

Ky medikament është përfshirë në sistemin e lashtë të mjekimit natyral të njohur si mjekësia Ayurveda, që në sanskritisht do të thotë dija e plotë për jetë të gjatë.

Përbërësit e nevojshëm janë: mjalti, limoni, një gotë me ujë në temperaturë të dhomës.

Mjalti përdoret mijëra vite si ilaç në mjekësinë Ayurveda për të ndihmuar në shkrirjen e yndyrave të grumbulluara.

Mjalti ka veti kimike tërësisht të ndryshme nga yndyrat dhe sipas mësimeve të mjekësisë Ayurveda ndihmon në shkrirjen e yndyrave të grumbulluara të cilat nuk gjenden vetëm nën lëkurë, por edhe rreth organeve vitale, çka pengon punën e tyre dhe dëmton ushqimin.

Sipas teksteve të lashta mjekësore mjalti ka përfitimet e mëposhtme shëndetësore:

Ndikon në substancat e yndyrshme, mjalti është i kundërt prej sheqerit, edhe pse ka shije të ëmbël si sheqeri i cili trashë, pra çon në shkrirjen e yndyrave dhe zvogëlon peshën:Tretet lehtë,

Përmirëson tretjen, i mirë për shikim, i mirë për zë, ijep elasticitet trupit,

Jep kënaqësi psikike dhe disponim të mirë,

Shëron plagët,

Pastron dhe shëron plagët e vogla,

Përmirëson inteligjencën,

Shëron shumë lloje të sëmundjeve,

Rinon trupin.

Lëngu i freskët i limonit po ashtu do t’ju ndihmojë për të humbur peshë.

Lëngu i limonit:Është substancë e fuqishme për humbje të peshës,

Ndihmon pastrimin e brendshëm,

Është antiseptik,

Ngadalëson zhvillimin e baktereve që shkaktojnë sëmundje,

Pastron mëlçinë,

Redukton fryrjen e barkut dhe ënjtjen, Është antioksidant i fortë,

Ndihmon lëkurën të jetë e shkëlqyer dhe e shëndetshme.

Një gotë ujë pas zgjimit nga gjumi ndihmon për t’u larguar kapsllëku dhe detoksifikon trupin.

Një gotë ujë:Ndihmon të largohet lodhja,

Rrit shkëlqimin e lëkurës,

Ndalon kapsllëkun,

Rrit qëndrueshmërinë e organizmit,

Ndikon në disponim të mirë,

Ndihmon zemrën,

Ndihmon gjatë tretjes, Është antioksidant.

Për t’u dobësuar:Gjëja e parë kur zgjoheni në mëngjes, mbusheni një gotë ujë dhe shtoni një lugë mjaltë dhe shtrydhni një limon.

Merreni këtë ilaç të lashtë çdo ditë në stomak të zbrazët.

Ky ilaç i lashtë është shumë më i sigurt në aspektin shëndetësor se pilulat e ndryshme dhe po ashtu ndihmon në heqjen e kilogramëve.

Do të befasoheni sesi diçka aq e thjeshtë mund të ndihmojë jo vetëm në zvogëlimin e peshës, por edhe në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme shëndetësore dhe në disponim.

Edhe pse ky ilaç është efektiv për heqjen e kilogramëve dhe shkrirjen e yndyrave, është e domosdoshme të jeni edhe fizikisht aktiv dhe t’u përmbaheni dhe disa kushteve të rëndësishme që janë të domosdoshme për t’u dobësuar.

Sipas te dhenave sekreti i dobësimit është zëvendësimi i sheqerit me mjaltë.

Ato thonë se është shumë e rëndësishme që të eliminojmë nga dieta jonë e përditshme ato që njihen si ushqimet mbeturina.

Këshillohet të konsumohen shumë perime, pak fruta, aspak patate, shumë pak karbohidrate dhe gjithçka tjetër që nuk përmban yndyrë.

Do te beni pytjen vetes se a funksionon me të vërtetë? Ateher përse nuk e provonie dhe vetë për të parë rezultatin?


Fjalet kyqe : keshilla  mjalti  limoni  diete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ju kërcet zemra dhe ju përplaset për gjoks? Ilaçi 800-vjeç ju largon dh
Samsa nga Shqipe Mehmeti Jusufi
Torte me shije vanilje dhe kakao