Misrat si perbers dhe veqorit e tyre  sheruese
Misrat si perbers dhe veqorit e tyre sheruese

Misrat si perbers dhe veqorit e tyre sheruese

Kuzhint.com

A E DINI SE?

Misrat jo vetëm që janë të shijshëm, por janë edhe të shëndetshëm.

Konsumi i misrave është i dobishëm për një sërë aspektesh shëndetësore. Misrat ndihmojnë:per zemrën, pasi ulin nivelet e homokisteinës; diabetin, pasi përmban karbohidrate rezistente të cilët ndihmojnë funksionin e insulinës ; trurin, në sajë të vitaminave B që përmban me shumicë ; aparatin tretës, ku shërben si një prebiotik i shkëlqyer duke e mbrojtur zorrën e trashë nga kanceri ; shikimin, pasi është i pasur në luteinë dhe beta-karrotenKujdes: misrat e pjekur në rrugë nuk janë alternativa më e mirë e këtij ushqimi pasi shpesh ata janë të djegur dhe përmbajnë substanca të transformuara në të dëmshme, kryesisht për stomakun. SHPERNDAJE INFORMACIONIN ME MIQET E TU...


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  misrat  perbers  veqorit  tyre  sheruese  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabija të shijshme me arra
Kek me qershi
Torte me kokos dhe krem vanille