Mishe pule ne salc djegese
Mishe pule ne salc djegese

Mishe pule ne salc djegese

Kuzhint.com

Perberesit: 500 Gr Mishe pule 4 Luge gjelle vaj 2 Speca te vogel te kuqe(te prere imet) 2 Thelpi hudhre(te bluar imet) 2 Luge qaji xhenxhefil te fresket (te prere imet) 3 Qepe pranverore (te prera imet) 50 gr Kikirika Per marinaden: 1 Prise kripe 2 Luge qaji Soja salce 1 Luge qaji niseshte Per salcen: 1 Luge gjelle soja salce 1 Luge gjelle salc djeges 2 Luge qaji uthull 2 Luge qaji sheqer 1 Luge qaji niseshte 6 Luge gjelle supe me shije pule Pergaditja: Mishin e pules e presim ne katrore.

Per marinaden perzime perbersit e larteshenuar dhe e qesim te mishi i pules e i perzim.

E lem te pushoj masa per 15-30 minuta. Per salcen :Perzime te gjithe perberesit qe kemi shenuar me larte per salcen. Marrim nje tigan te thelle dhe e qesim vajin per tu nxehur.

Pastaj ia qesim specin, hudhren dhe xhenxhefilin per ti ferguar.

Ia qesim pastaj mishin e marinuar dhe e fergojme.

Mandej ia shtojme edhe qepet.

E lem tiganin mbi zjarre deri sa mishi te pjeket mir pastaj ia qesim salcen duke e perzier me luge.

Ne fund ia qesim kikiriken dhe e largojme nga zjarri.

Te servohet e nxeht me oriz nese deshironi. Burimi: www. bildspielt. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  pule  salc  djegese  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantija me spinaq
Mëlçi  te pjekur
Role e pa pjekur