Mishe i skuqur dhe salate mikse
Mishe i skuqur dhe salate mikse

Mishe i skuqur dhe salate mikse

Kuzhint.com

Per pergaditjen e mishit marrim 350 gr mishe lope dhe e presim ne copa te vogla.

Pastaj mishin e prere e hedhim ne tigan.

Ia shtojme 4 luge gjelle vaj ulliri, pak piper te kuqe, vegeta, piper te kuqe fara, piper te zi, rosmarin, thymian, majdanoz dhe disa flete dafine.

E skuqim mishin deri sa te arrin pjekjen qe e deshironi ju. Per salaten kam perdorur ullinje, djathe te bardhe, salate romana, kastraveca, speca te verdhe, qepe te kuqe, domate dhe miser turshi.

Per salcen munde te perdorni salce amerikane ose salce te thjeshte te pergaditur me uthull ose leng limoni, krip dhe vaj ulliri. Per sasin e perbereseve mund te vendosni ju vet se per sa persona doni ta gatuni.

E pergaditur nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  skuqur  salate  mikse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e shpejt me susam dhe kos
Embëlsirë me miellë misri
Torte me neskafe