Mishë viqi me perime nga Roni Kabashi
Mishë viqi me perime nga Roni Kabashi

Mishë viqi me perime nga Roni Kabashi

Kuzhint.com

Perbersit per 6 persona:

1 kg mish vici ose lope,

1 kg patate,

1 Brokoli te fresket ose te ngrire,

200 gr karrota,

Melmesa te ndryshme si:

Veget, biber te zi,

biber te kuqe, dhe

aroma te ndryshme varsisht nga shija.

Pergaditja:

Ne fillime marrim patatet e rea dhe i qerojme duke i pastruar dhe i hedhim ne nje enne me pak krip

vaj dhe i leme qe te zihen e te mos behen shume brisht ne menyr qe ti fergojme ne tigan pastaj me 1 qepe dhe biber te kuq dhe veget.

Pastaj ne anen tjeter marrim mishin dhe e prejm ne flegera te holla dhe e kryposim.

Eshte mire që mishi te marinohet dhe te pushoje per 2 ore por ne raste te shpejta mundemi edhe aty per aty ta fergojme.

Te njejten gje e bejme edhe em perimet duke i zier per 20 min dhe ne fund ose i fergojm ose i leme ashtu te fresketa, mishin e fergojme ne te dya anet deri sa te skuqet mire.

Servimi sipas shijes dhe deshires.

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : receta  huaja  fileto  viqi  perime  recete  derguar  roni  kabashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BISKOTA TE ZAKONSHME
Toptha (bombica) me kokos
Speca të shijshm pikante turshi