Mishë viqi me perime ne tavë
Mishë viqi me perime ne tavë

Mishë viqi me perime ne tavë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg Mishë viqi, 2 speca te gjelert pa djeg, 300 gram brokoli, 4 domate mesatare, 2 speca te kuqe, 1 patlixhan te zi, 1 kungullesh, piper i zi, erza te ndryshme

Pregaditja e recetës :

Ne fillim pastrojm mishin e ndajm ne copa si ne foto dhe e vendosim qe te ziej ne nje tengjere me uje dhe kryp.

Pastaj marrim te gjitha perimet qe i ke ne kuzhin i pastrojm mire dhe i prejm ne copa sipas deshires (vetem se ne fillim beni gjysem zierje të gjithë perimeve)

Pasi te jet zier mishi i vendosim ne tava si ne foto dhe i fusim ne furre te nxehur ne 250 gra deri sa te marrin ngjyren e deshiruar.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  viqi  perime  tave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pastrimi i peshkut disa këshilla të vlefshme
Vetite e domateve?
Hallve e bardhe