MISHË VIÇI I TERUR
MISHË VIÇI I TERUR

MISHË VIÇI I TERUR

Kuzhint.com

Për përbërësit..

500g mish ligët viçirozmarinë ose herbs e zgjedhjes suaj1 kg kripë e trashëPergaditja:

Fillon duke hequr zona të vogla të yndyrës që do të mbetej në mishin tuajNë një pjatë pjekje të vënë mishin një pjatë kokë poshtë dhe të mbuluar me kripë trashë.. Vendosim mishin në frigorifer për 10 ditë duke ia hequr lëngin qe e leshon çdo 2 ditë

Pasi ky hap është përfunduar, duhet të lahet në ujë të ftohtëpër 24 orë dhe të ndryshojë ujin 3 ose 4 herë brena 24 ore.. Pastaj thani mishit tuaj me një leckë të pastër.

Hidheni erzat e rozmarines dhe piperit ose erza te tjera varsishte nga shija juaj dhe vazhdoni duke e mbeshtjellur mishin e terur me nje leck te pasur me qellim qe mishi te ruaj vetit e tij ushqyese...

JU BEFTE MIRE...


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  vici  thate  terur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me karamel
Kroasan  me proshutë dhe krem
Zupa  (pudinge)