Mishë pule me salcë djegëse
Mishë pule me salcë djegëse

Mishë pule me salcë djegëse

Kuzhint.com

Perberesit:

500 Gr Mishe pule,

4 Luge gjelle vaj,

2 Speca te vogel te kuqe(te prere imet),

2 Thelpi hudhre(te bluar imet),

2 Luge qaji xhenxhefil te fresket (te prere imet),

3 Qepe pranverore (te prera imet),

50 gr Kikirika,

Per marinaden:

1 Prise kripe,

2 Luge qaji Soja salce,

1 Luge qaji niseshte,

Per salcen:

1 Luge gjelle soja salce,

1 Luge gjelle salc djeges,

2 Luge qaji uthullë,

2 Luge qaji sheqer,

1 Luge qaji niseshte,

6 Luge gjelle supe me shije pule,

Pergaditja:

Mishin e pules e presim ne katrore.

Per marinaden perzime perbersit e larteshenuar dhe e qesim te mishi i pules e i perzim.

E lem te pushoj masa per 15-30 minuta.

Per salcen :Perzime te gjithe perberesit qe kemi shenuar me larte per salcen.

Marrim nje tigan te thelle dhe e qesim vajin per tu nxehur.

Pastaj ia qesim specin, hudhren dhe xhenxhefilin per ti ferguar.

Ia qesim pastaj mishin e marinuar dhe e fergojme.

Mandej ia shtojme edhe qepet.

E lem tiganin mbi zjarre deri sa mishi te pjeket mir pastaj ia qesim salcen duke e perzier me luge.

Ne fund ia qesim kikiriken dhe e largojme nga zjarri.

Te servohet e nxeht me oriz nese deshironi.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  pule  salc  djegese  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kruasan me krem kafeje
Mini pica nga Egzontina Ismaili
Lëngu Shërues i Pagjumësis