Mish  viqi(ramstek) me patate
Mish viqi(ramstek) me patate

Mish viqi(ramstek) me patate

Kuzhint.com

Nje drek shumë e shpejtë për ti bërë -Përbërësit; -200 gr mishe viqi(ramstek) -300gr patate të vogla; -Kripë dhe melmesa për shije; - vaj ulliri; - Majdanoz te fresket te copëtuar; -1 dege trumzë (rreth 1 lugë gjelle); -2 gjethe kaperi te copëtuar ; -1 lugë e vogel piper i zi -1 lugë gjelle uthull (ose lëng limoni ); -1 domate Pergaditjai mishit; Mishin e marinojm me melmesa dhe vaj ulliriper gjyaem 0re pastaj e fergojm ne tigan ne zjarr te ngadalshem Pergaditja e patateve; Lani patatet dhe vënosni për ti gatuar(zier) në një tenxhere të madhe me ujë dhe një majë e kripë. deri sa ie mos behen jo shumë te butë. Hiq nen me patate nga zjarri dhe derdhi ne një kullusë duke i pergjysmuar. Në një tas, vendosni vaj ulliri, kripë, erëza të gjelbër (majdanoz, piper i zi dhe trumzë), kaperi dhe uthulle ose leng limoni. Perzieni mirë, duke ia shtuar patateve. Shërbeni te nxehta dhe dekoroni si ne foto. Per me kjart shih foton. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  mish  viqi  ramstek  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qepa dhe hudhra mbrojnë nga kanceri i stomakut
Më sigurt me fjet bashk me bebe apo jo
Si te gatuajme nje > Trileqe<