Mish viqi me patateE pergaditur nga; tegatuajm.com
Mish viqi me patateE pergaditur nga; tegatuajm.com

Mish viqi me patateE pergaditur nga; tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • disa copa mish viqi te prera holle
  • 1 kg patate
  • 1 qepë
  • rozmarinë
  • pak vaj ulliri
  • 1 lugë vegetë
  • 1/2 lugë peper

Metoda e përgatitjes:

Narrim nje tepsi te lyer me vaj dhe e qesim mishin, shtojmë gjysmen e qepës, pak rozmarine dhe sasine e dëshiruar të kripës.

Ndërkohë qërojmë patatet, i presim në kubike të vogla dhe i shtrojmë në një tepsi i marinojmë me piper të zi dhe vegetë, rozmarinë e vaj ulliri dhe i vendosim të ziejmë me nje gote uje duke mbuluar me foli dhe e fusim në furrën e ngrohur 250-300 gradë, dhe mbajmë në furrë për rreth 20-30 min.

Per me shume shikome foton pertu orientu edhe per ta servu mundeni me qfar do qe keni ne shtepi

Ju bëftë mirë....


Fjalet kyqe : gjellera  mish  viqi  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me thjerreza
Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm
Mufinss me nutella