Mish pule me kunguj të vegjël
Mish pule me kunguj të vegjël

Mish pule me kunguj të vegjël

Kuzhint.com

Nevojiten:

1 pulë e ndarë në pjesë,

2-3 qepë të freskëta të prera,

3 domate të grira,

1/2 filxhan çaji me vaj ulliri,

1 lugë të vogël borzilok të thatë,

1 lugë të vogël me rigon,

Përgatitja:

Pastrojmë dhe lajmë kungujt dhe i presim në feta të rrumbullakta.

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe skuqim pak copat e pulës. qepët dhe kungujt e prerë derisa të zbuten.

I vendosim copat e kungullit në një pjatelë.

Hedhim në tenxhere domatet. borzilokun, rigonin, piperin dhe kripën.

I trazojmë dhe hedhim 3 gota ujë dhe e lëmë mishin e pulës të ziejë ngadalë në një temperaturë mesatare për 1 orë.

Përpara se ta heqim gjellën nga zjarri, shtojmë edhe copat e kungujve dhe i lëmë të ziejnë për 10-15 minuta.

Shënim: Nëse kungujt janë shumë të vegjël, nuk është e nevojshme t’i presim në feta por thjesht i çajmë pak me thikë në disa vende.


Fjalet kyqe : gjellera  mish  pule  kunguj  vegjel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne te gatuara nga Arlinda N. Peci
TA KAM FALUR I DASHUR BABA
Pogaqe muffins te shpejta nga tegatuajm