Mini strudel
Mini strudel

Mini strudel

Kuzhint.com

Për dy strudel të mëdha apo 10-mini strudel:

550 g miellë,

1 oaki maja të freskëta,

100 g sheqer,

Qumësht 3/4 filxhan,

125 g gjalpë i shkrirë,

një majë e luges me kripë,

gjalpë i shkrirë për Veshje,

Për mbushje:

300 g lulëkuqe ( Mak sic e njohim ne),

300 ml qumësht,

200 g sheqer,

1 ts vanilje,

rrush të thatë ose lëvozhgë portokalli.

Pergaditja:

Në nje ene te thelle sitim miellin dhe ne te shtojme majan e fresket sheqerin dhe i thyejm 4 vezet hedhim edhe gjalpin e shkrire dhe kete mase e ulim me qumesht me pak krip, pasi masa te jete gati e mbeshtjellim me nje qese kuzhine dhe eleme per 1 ore te bymehet dhe en anen tjeter pergadisim mbushjen me 330 gr mak, 300 g qumesht 200 sheqer dhe 1 vanilje e leme me nje ane dhe emarrim brumin e gatuajm njelloje si ne forme te kifleve e rrafshojme e lyejm me gjalpe dhe e presim en forme hajmalie duke e mbushure me masen e mbushjes i rrotullojme dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe i mbulojme epr 30 min me nje pecet te pastert qe te vien kiflet dhe i pjekim per 30 min ne 170 grad.

Mund ti dekoroni sipas deshires me sheqer pluhur ose cfar do qoft tjeter.

Ju befte mire...

tortatorta. blogspot.


Fjalet kyqe : brumera  mini  strudel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KOKTEJI QË SHËRON DHEMBJET E…
Brumi per tortilla
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete