Mengjesi i qëlluar përshpejton humbjen në peshë
Mengjesi i qëlluar përshpejton humbjen në peshë

Mengjesi i qëlluar përshpejton humbjen në peshë

Kuzhint.com

Shkencëtarët kanë zbuluar se lloji i ushqimit të cilin e konsumoni para aktiviteteve fizike dhe atyre mendore ka ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tuaj.

A mos po ju shkakton ankthe beli i gjerë? Ekspertët nga universiteti në Notingem thonë se kafjalli me indeks të ulët glikemik (GI) me lëng molle i ndihmon trupit t’i thyejë yndyrat më mirë se sa ta filloni ditën me drithëra.

Studimi me të cilin udhëheq dr.

Ema Stivenson ishte përqendruar në gjendjen shëndetësore të femrave të reja,

kur për kafjall konsumojnë ushqim të caktuar.

Së pari i kishin shërbyer me kafjall, i cili shkakton rritjen e glukozës në gjak – flluska dhe qumësht, bukë të bardhë, xhem dhe pije të gazuara dhe me sheqer.

Më pas u kishin shërbyer ushqim me GI të ulët.

Tri orë pas ushqimit, femrat e kishin kaluar një orë në shiritin e vrapimit.

Më pas u ishte shërbyer dreka, kurse më vonë u janë bërë analizat e gjakut.

Është ardhur në përfundim se konsumimi i kafjallit me GI të ulët e shton oksidimin e yndyrave edhe derisa pushojmë,

edhe derisa ushtrojmë, e më pas ndikon në oreks.


Fjalet kyqe : keshilla  mengjesi  qelluar  pershpejton  humbjen  peshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate te mbushura
Turshi te perziera ne kushtet e shtepis
Sufle Djathi