Melomakarona
Melomakarona

Melomakarona

Kuzhint.com

përbërësit:

1 1/2 gota vaj luledielli

1 filxhan sheqer

3/4 filxhan lëng të freskët portokalli

1/4 filxhan raki cfare te kemi

3 gota te ujit miell

1 filxhan bollgur

1 lugë çaji sode per pjekje ose peciv

lëvozhgë ne rende te 1 portokalli

1/2 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Per berjen e biskotave, paraprakisht ngrohim furren ne 180 grad.

Dhe nisim pergaditjen.

Hedhim peciven ose soden ne pak leng te portokallit dhe e tretim mire pastaj shtojme miellin, bollgurin, sheqerin, kanellen i perziejm mire dhe vazhdojme shtojme perbersit e lengshem si rakin ose aromatizues, vajin, lengun e porotokallit dhe e gatuajm brumin me duar.

Forojme forma si ne foto dhe i rendisim ne nje tepsi me leter kuzhine dhe i shtypim me gishterinje ne mes, format mund te jene te rrumbullake, ovale ose forma te ndryshme te voglasi ne foto >>>

I pjekim per 15-20 min dhe pastaj i heqim nga furra dhe i leme te ftohen.

Për shurup :

2 gota uje

2 gota sheqer

2 gota mjalte

1 shkop kanellë

3-4 copa karafila >>

2 gota e arra copëtuar imët

Sherupin e vlojme deri sa te trashet dhe me nje luge te thele marrim biskotat nje e nga nje i shysim ne shurup te nxehet per afro 1 minuti secilen dhe e largojme e vendosim ne enen e deshiruara keshtu vazhdojme me te gjitha dhe en fund mund ti dekorojm me arra te grimcuara.


Fjalet kyqe : embelsira  melomakarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me shumë shije
Glicerina e mirë për shëndet, bukuri edhe për shtëpi
Mufinsa me gjalpë kikiriku.