Melçi lope me qepë të kuqe
Melçi lope me qepë të kuqe

Melçi lope me qepë të kuqe

Kuzhint.com

Perberesit:

300 gr Mëlçi lope te prere ne feta,

300 gr Qepe te kuqe te qeruara e te prere ne 8 pjese,

Majdanoz te fresket i prere imet,

Nje luge gjelle gjalp,

Nje gote vere te bardh,

Piper i zi,

5 Luge gjelle ajke,

Oriz i zier

Pergaditja:

Ne nje tigan hedhim gjalpin dhe e vendosim mbi zjarre qe te nxehet.

Shtojme qepet dhe i skuqim.

Pastaj hedhim veren e bardhe dhe e lem per pak minuta te vloj.

Shtojme edhe mëlçin.

I hedhim piper te zi dhe e lem te zihet 3 minuta.

Mbas 3 minutave ia shtojme ajken dhe majdanozin.

E lem edhe nje minute mbi zjarre.

Ne fund i hedhim krip dhe e servojme te nxeht se bashku me orize te zier.


Fjalet kyqe : Mëlçi  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me fëstëk
Kek me rum
Speca te mbushur