Medalion me salat
Medalion me salat

Medalion me salat

Kuzhint.com

Perberesit: 1 Spec i kuqe 1 Qepe 3 Dega magdanoz 8 Fleta salate te gjelber 212 ml Miser i konservuar 100 gr Djath 75 gr Ullire te perzier 2-3 Luge gjelle uthull Krip Piper Sheqer 3 Luge gjelle vaj ulliri 8 Medalion te holle lope (30 gr per copa) 1 Luge gjelle vaj Pergaditja: Specin e kuqe e presim per gjysem e pastrojme.

Pastaj gjysmat i presim ne copa.

Qepes ia heqim levoren dhe i presim ne rrethe te holla.

Lajme edhe magdanozin e presim holle.

Fletat e sallates i pastrojme me uje pastaj i lem te kullohen.

Gjithashtu edhe misrin e kullojme me kullojse.

Djathin e presim ne katror te vogel.

Marrim nje ene dhe ne te hedhim specin e prere, misrin, qepen, ulliret, magdanozin dhe sallaten e i perzim me nje luge.

Uthullen e perzim mire me kripen, piperin dhe pak sheqer.

Pastaj ia hedhim edhe vajin e ullirit.

E hedhim uthullen tek salat dhe perzime me nje luge.

Medalioneve i hedhim krip e piper dhe i fergojme ne tigan nga 2 minuta secilen ane.

Servimin e bejme duke vendosur ne pjate dy copa medalione dhe salaten. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  medalion  salat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me karamel
Paçë e shijshme nga Drita Shefketi
Jiaozi në Kinë- Ravioli në Itali- Pelmeni në Rusi