Medaillons me gjalp dhe thymian
Medaillons me gjalp dhe thymian

Medaillons me gjalp dhe thymian

Kuzhint.com

Perberesit per dy persona: 4 Dege te fresketa thymian 4 Domate te thata Nje thelp hudhre Krip, piper 60 gr Gjalp 300 gr Filet mish lope 20 gr Parmesan ne copa Pergaditja: 1.

Thymianin e pastrojme ia shkepusim fletet dhe i presim fletet shume imet.

Domatet i kullojme dhe i presim ne katrore te vegjel.

Hudhres ia largojme levoren dhe e presim imet.

Te gjitha s'bashki me 0. 04 gr krip dhe piper i perzim me gjalpin.

Gjalpin e pergaditur e vendosim ne folie alumini dhe e bejme role dhe e vendosim te akulli ne frigorifer. 2.

Furren e nxehim ne 80 Grad.

Filen e presim ne 6 disqe dhe i hedhim krip e piper.

Hedhim vaj ne tigan e lem te nxehet pastaj i skuqim mishin nga 2 minuta ne dy anet.

Gjalpin qe kemi vendosur tek akulli e presim ne 6 disqe dhe ia vendosim secilit medaillons nga nje cope dhe e vendosim mishin ne furre 40 minuta. 3.

Medaillons i servojme ne dy pjatat dhe i sperkasim me salce me gjalp dhe siper i vendosim parmesanin.

Kombinim perfekt do ishte nese afer mishit vendosni makarona te ziera ne forme shiriti dhe salate e gjelber e perzier me uthull balsamico. Burimi: http://www. kuechengoetter. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  medaillons  gjalp  thymian  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pulë me perime dhe pluhur cerry
Torteza (keke)me qershia
Desert me krem cokolad