Maskë me miellë tërshëre per akne
Maskë me miellë tërshëre per akne

Maskë me miellë tërshëre per akne

Kuzhint.com

Forma me zakonshme qe e shihni ne treg tersheren eshte ajo e perpunuar ose ne anglisht "rolled oats"! Kjo tershere perftohet pasi zihet ne avull dhe shtypet ne flete.

Me kete perpunim tershera fiton edhe ruajtje me te mire te acideve lyrore.

A e dini se tershera eshte ushqim delikat dhe lehtesisht i oksidueshem? Po, per arsye se ajo permban sasi te konsiderueshme acidesh lyrore esenciale te cilet mund te oksidohen nese lihen ne paketim te papershtatshem!

Mask per akne;Maskat e këtij lloji të kombinuara me miellin e tërshëres ose qepët, shërbejnë si përbërës për t’a komplikuar ose përzier sadopak receten.

Megjithatë, rezultati dhe efektshmeria e kësaj maske janë një burim i fortë i cili premton se do t’ju shërojë, pastrojë lëkuren nga aknet dhe njollat që ato krijojnë në fytyrë.

Disa njerëz nuk e pelqejnë aspak aromen e qepëve, por nëse ato do të dinin funksionin e tyre natyror do të fillonin të ndryshonin mendje pak nga pak.

Qepët janë përbërës natyral të pasur me antioksidantë, i cili është një nga përbërësit më të mirë për të qetësuar inflamacionin e krijuar në lëkurë.

Funksioni efikas pozitiv i qepës mund të kombinohet me miellin e tërshëres, për të krijuar një maskë fantastike e cila do t’ju ndihmojë të eleminoni aknet si dhe të parandaloni shfaqjen e tyre.

Gjithçka çfarë duhet të bëni është të pjekni miellin e tërshëres, pastaj nxirreni jashtë dhe përzieni me qepen e ndarë fije-fije që të lëshojë lëngun e saj mbi miellin e tërshëres të nxehtë.

I përzieni deri sa të ftohen dhe masken e përgatitur e vendosni në fytyrë dhe e lini të qëndrojë 15 minuta, ndërkohë që ju dhurojini vetës pak relaks.

Përgatiteni këtë maskë të pakten një herë në javë për disa muaj rresht dhe do të ngelni të suprizuar nga efekti fantastik që do vëreni në lëkurë.


Fjalet kyqe : keshilla  maske  aknet  mielle  tershere  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm
Mask per rritjen e flokeve
Dieta me limon