Mantija shtepije me mishë
Mantija shtepije me mishë

Mantija shtepije me mishë

Kuzhint.com

Perbersit per brumin;

700 ml uje,

nje maje luge te qajit peciv,

1 luge me kripe,

mille sipas nevojes,

gjalp per lyrje te kuleqeve,

Mbushja e mantijave;

500 gr mishe i bluer,

400 gr qepe,

krip. piper i kuq dhe,

piper i zi,

vaj per kaverdisje te mases,

Gatimi i mantijave;

Brumin e pregaditur nga perbersit e me siperm e leme te pushoj rrethe nje ore,

pastaj te terin e ndajm ne kuleq te njejt ku qdo kulaq e shtrim ne menyr te barabart.

Marrim ka dy kuleq duke i lyre ne mes i bejm bashk dhe e formojnm nje pete te madhe ku ate pet e prejm ne katror te njejt dhe ne qdo katror qesim mishin apo djathin ne mes dhe i mbeshtjellim duke i renditur ne nje tepsi.

Keshtu vazhdojm derisa te perfundoj i gjithe brumi dhe argji(mbushja)duke i renditur ne tepsi si ne foto pastaj I lyejm me gjalp siper dhe i pjekim per40 min ne temperatur 250 grad.

JU BEFT MIRE!

Foto nga Linda Leka Mustafa


Fjalet kyqe : brumera  mantia  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla qe nuk pijne aspak vaj
Pogaçe nga  Freskita Basha
Ravioli turke (mantia turke)