Mantija me spinaq
Mantija me spinaq

Mantija me spinaq

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

1 kg mielle,

1 luge tharem buke,

1 veze, 1 luge kripe

Gjysem litre uje

3 luge vaj

Perberesit per mbushjen:

400 gr djathe(mundet edhe gjize e kullur mire)

500 gr spinaqe

Pak kripe, 2 veze

2 te verdha te vezes

300 ml gjalp per lyrje

Pergaditja:

Se pari pregaditet mbushja e cila behet ; me i vezet ku ia shtojme djathin e grire ne

rende ose i imtesuar me dore ( mundet edhe gjize e kullur mire) dhe spinaqin e lare,

te grire imet dhe krip sipas shijes

Pasi te keni perfundu me mbushjen marrim tharmin me pak uje te vakete lem qe te fryet pastaj

e perziejm me vezen, vajin, kipen dhe ne fund ia shtojem miellin ngadale duke e perzier

qe te behet nje brum I njetrajshem dhe I forte.

Brumi vendoset ne tavolinen e permillur dhe nga ky brum ndahen 4 toptha te barabart.

Nga secili topth hapet nje pete se pari me hollues e pastaj vazhdojme rritjen me

dore ne madhesi te tavolines dhe e shtrijem mire.

Pastaj e sterpikim me vaj dhe ja qesim mbushjen si ne foto dhe e mbeshtjellim

ne forme roleje ku e presim ne katror te barabart.

Keshtu vazhdojme edhe me topthat tjere.

Shikoni udhezimin ne foto qe eshte mjafte i qarte sa i perket radhitjes ne tepsi.

Pasi te jete mbushur tepsia do ta lyejme me te verdha te vezes te perziera ma pak

vaj dhe permbi i qesim susam dhe e leme te qendoj dikun afer 20 minuta dhe e pjekim ne 200 grade.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  mantia  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

A jeni duke e mashtruar veten sa i përket ushqimit?
Çfarë të konsumoni nëse dëshironi të lindni vajzë?
PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!