Mantija me mishe te bluar dhe kashkavall
Mantija me mishe te bluar dhe kashkavall

Mantija me mishe te bluar dhe kashkavall

Kuzhint.com

Perberait;

350 gr mishe i bluari kaverdist me vaj erza dhe piper te kuq,

100 ml hirre djathi,

350 ml kos, 1 ve,

10 mgr sod buke,

kripe shume pak sepse ka hirra e djathit,

mille sipas nevojes,

100 gram kashkavall i grimcuar,

per dekorim ;vaj per lyrje.

Pregaditja;

Nga te gjithe perbersit e mesiperm bejm pregaditjen e brumit ku e leme te qendroj per rrethe 30 min.

Pastaj marrin brumin dhe e ndajm ne dy pjes ku secilen pjes e shtrijm ne 5 pete e sperkatim me gjalp dhe

ne mes ia qesim mishin duke e mbulu siper edhe me 5 te lyera ne mes me gjalp dhe e prejm me got apo

edhe me ndonje send tjete ose katrore format sikur ne foto (shih per me shume foton) i preni dhe i

renditni krah njera tjetres ne tepsi forma jan si te mufins ku tepsin me par e keni lyer me margarin,

dhe duke i lyer me te kuqin e vezes.

I pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad.

Pasi te piqen shkrijme kashkavallin dhe me ane te nje luge bejme sikur ne foto viza dhe

e fusim ne furr prap per 5 min.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  mantia  mishe  bluar  kashkavall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
Speca Çara Me Karota Turshi
Torte Bounty