Mantija me mish te bluar
Mantija me mish te bluar

Mantija me mish te bluar

Kuzhint.com

700 ml uje,

nje maje luge te qajit peciv,

mille sipas nevojes,

gjalp per lyrje te kuleqeve,

500 gr mishe i bluer,

400 gr qepe,

kripe, piper i kuq dhe

piper i zi,

vaj per kaverdisje,

per dekorim susan dhe fara te zeza

Brumin e pregaditur e leme te pushoj rrethe nje ore, pastaj te terin e ndajm ne kuleq te

njejt ku qdo kulaq e shtrim ne menyr te barabart.

Marrim ka dy kuleq duke i lyre ne mes i bejm bashk dhe e formojnm nje pete te madhe ku ate pet e

prejm ne katror te njejt dhe ne qdo katror qesim mishin apo djathin ne mes dhe i

mbeshtjellim duke i renditur ne nje tepsi.

Keshtu vazhdojm derisa te perfundoj brumi

I lyejm me gjalp siper i dekorojm me fara dhe i pjekim per40 min ne temperatur 250 grad.

JU BEFT MIRE


Fjalet kyqe : brumera  mantia  mish  bluar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kanellë dhe xhenxhefil, për të humbur peshë
Kifle rolad
Toptha me gjizë