Mantija me forma pak me ndryshe
Mantija me forma pak me ndryshe

Mantija me forma pak me ndryshe

Kuzhint.com

Perbersit:

-350 ml hirre djathi,

-350 ml kos,

-10 mgr sod buke,

-kripe shume pak sepse ka hirra e djathit,

-mielle sipas nevojes,

Per fillin:

-400 gr gjize e kulluar shume ose djathe,

-qepe te reja,

-speca te kuq dhe te gjebert,

-1 vezë, krypë,

-vaj per lyrje,

Pregaditja;

Nga te gjithe perbersit e mesiperm bejm pregaditjen e brumit ku e leme te qendroj per rrethe 30 min.

Pastaj marrin brumin dhe e ndajm ne dy pjes ku secilen pjes e shtrijm ne nje pete e sperkatim me gjalp dhe e prejm ne katrore si ne foto dhe ne mes ia qesim masen me djathe te pregaditur me perbersit e mesiperm dhe duke e mbeshtjelle te teren ne forme (shih per me shume foton) dhe i renditim ne tepsin qe me par e keni lyer me margarin, dhe duke i lyer me te kuqe te ves.

I pjekim ne furre te parangrohur ne temperatur 200 grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  mantia  form  ndryshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bukë vieneze me çokollatë
Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj
Disa këshilla për lehtësim në kuzhinën tuaj