Mantia   me pete te gateshme dhe gjize ne tigan
Mantia me pete te gateshme dhe gjize ne tigan

Mantia me pete te gateshme dhe gjize ne tigan

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 500 gr pete te gateshme
  • gjalp per lyrje te kuleqeve

  • 500 gr gjize e kulluar
  • kripe
  • piper i kuq
  • piper i zi dhe
  • vaje per kaverdisje

Pergaditja:

Marrim nje pete dhe e shtrijm mbi tavovinen e gatimit pastaj i lyejm me gjalpe i prejm si ne foto per se gjati i vendosim gjizen ne qdo shirit te prer dhe i mbeshtjellim duke i dhene formen si ne foto i renditim ne nje tepsi.

Keshtu vazhdojm derisa te perfundojm me te gjitha petat.

Marrim nje tigan dhe e mbushim me vaj te bollshem e vendosim qe te nxehet dhe pastaj nje nga nje i fergojm mantiat deris te marrin nje ngjyre te deshiruar ose si ne foto.

Servimin mund ta beni me tarator ose ajke kosi.

Nese me te vertet i gatuani ateher ju befshin mire!

Per ecurin e mbeshtjelljes se mantiave shikone foton.


Fjalet kyqe : brumera  mantia  pete  gateshme  gjize  tigan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

PËR ÇFARË BËN MIRË TRUMZA?
Biskota me kanell dhe kakao
KROKETA ME PATATE E DJATHE