Mantia me mishë
Mantia me mishë

Mantia me mishë

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

500 gr Miell500 ml UjeGjysem luge gjelle kripe

Perberesit per mbushjen:

500 gr Mish i bluar, 1 Qepe,

Krip, piper,

Hudher pluhur, 1 Luge gjelle veget,

Gjysem luge gjelle piper i kuqe,

100 gr Schmand, 100 ml Ajke, 2 Luge gjelle mielle,

Jogurt per tia hedhur siper mantiave.

Pergaditja:

Per mbushjen marrim qepen e qerojme dhe e presim ne katror.

Qepen e fergojme ne tigan me pak vaj pastaj ia hedhim mishin e bluar.

I qesim piper, piper te kuqe, vegeta dhe hudher pluhur e perzim tere masen pastaj e largojme nga zjarri.

Mbasi te jete ftohur masa i hedhim schmand-in, ajken dhe miellin dhe e perzim mire.

Per brumin marrim te gjithe perberesit e larteshenuar e ngjeshim masen me duar dri sa te behet nje brume elastik.

Nuk guxon brumi te jete i fort dhe i terur.

Nese ju duke brumi qe ju ngjitet neper duar ateher shtoni edhe pak miell.

Nga brumi bejme nje role dhe rolen e presim ne 3 pjese te barabarta.

Pjeset i bejme te rrumbullaket dhe i lem 10 minuta te pushojne.

Marrim nga nje pjese e shtrim me teholluse holle dhe me thike presim katror me permasa 8x8cm.

Secilin katror e mbushim me masen e pergaditur me mish te bluar dhe e palojme katrorin.

Te bashkohet cepat mire te brumit ne menyre qe te mos hapet katrori e te del jasht mishin gjate pjekjes.

Lyejm tepsin me vaj dhe i rendisim te gjitha mantiat.

E vendosim tepsin ne furre te pjeket ne temperatur 250Grad.

Te shikohet rregullisht qe te mos digjet siper.

Dhe ne fund ia hedhim jogurtin mantiave dhe i lem edhe pak ne furre te nxeht.

Mbas pjekjes te mbulohet me folie alumini ose me leck kuzhine per 10 minuta dhe mantia eshte e gatshme per servim.


Fjalet kyqe : brumera  mantia  mish  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara
Pija  Sass -zvogëlon peshën dhe barkun për disa ditë
Speca turshi nga Egzona Ami Fejzullahu