Makarona (pasta) ne furre
Makarona (pasta) ne furre

Makarona (pasta) ne furre

Kuzhint.com

Makarona (pasta) ne furre te pergaditura nga Xhejlan Suma

  • 500 gram makarona(pasta)
  • Gjys litre jogurt
  • 2 gota te ujit qumsht
  • 4 veze
  • Kryp
  • Djathe Kashkavalle
  • vaj

Pergaditja;

Ne fillim i ziejm makaronat te nje tengjere te mbushur me uje dhe pasi te jen zier i kullojm mire

​I marim vezet i perziejm ne nje en te thelle dhe ja qesim 3 lug gjelle vaj pastaj ia qesim jogurtin, qumshtin, krypen pastaj marrim makaronat e kulluara dhe te ziera i perziej tek masa me vez

Nderkoh marrim nje tepsi e lyej me vaj dhe ne te e qesim masen me makarona e rrafshojm, e mbulojm me foli alumini dhe me pas e vendosim ne furre te parangrohur ne 250 grad qe te piqet.

Pasi tej jen pjekur ia largojm folin dhe siper i grijm djathin kaqkavall ne rende ne tere siperfaqen e tepsis dhe prap e fusim ne furre edhe per pak minuta deri sa ta merr nje ngjyre si ne foto.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  pasta  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Torte e shpejt
Kale frittata
Gurabie te mbushura me karamel