Makarona(pasta) me qofte
Makarona(pasta) me qofte

Makarona(pasta) me qofte

Kuzhint.com

Perberesit:

350gr makarona (shpageta)te shkurtra ose te gjata,

300gr mish te grire,

400gr salce domatesh,

1 karrote,

1 thelpi hudher,

majdanoz te grire holle,

1 gote miell per ta bere mbeshtjellen e qofteve,

vaj ulliri,

djath kaçkavall te grire.

Udhëzimet:

Ne fillim ziejm makaronat me pak krip dhe pak vaj

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe karroten e grire holle derisa te zbuten qesim pak majdanoz te grire holle, kripe

piper dhe mishin e grire dhe e perziej mire ku dhe e leme derisa te ftohet pak qe nga kjo mase te bejme qofte te voglasi ne foto ( marrim pak mille me dore dhe i mbeshtjellim kur te bejm qoftet qe mos te derdhen.

Pastaj ne nje tigan qesim qoftet dhe ne teia shtojme salcen e domateve, 1 gote uje, kripe, piper dhe e leme salcen te zieje ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur per rreth 20 minuta, apo derisa qoftet te jete gatuar plotesisht.

Kur salca me qofte te jete gati bejm servimin ku marrim nje pjat dhe ne te vendosim makaronat e ziera ma par si dhe mbi to hedhim qoftet e ziera shtojme majdanozin e grire holle dhe e dekorojm me djath kaçkavall te grire.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  qofte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makaroni pule  me makarona
Metoda  natyrale kundër djegieve të lëkurës
Bakllave role  nga Jonila Vila