Makarona (pasta) me djathe ne furre nga tegatuajm.com
Makarona (pasta) me djathe ne furre nga tegatuajm.com

Makarona (pasta) me djathe ne furre nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Perbersit per 4 persona:

 • 1 Pako me makarona
 • 4 Veze
 • 150 ml Djathe te bardhe ose gjize
 • 100 ml qumesht
 • 50 ml schmand
 • kripe dhe melmesa(veget)
 • piper
 • origon
 • Djathe Kashkavalle

Pergaditja:

Ne fillim ne nje tengjere i ziejme makaronat me uje, pak vaj dhe krip pasi te zihen i hedhim ne nje tepsi katrore ose te rrumbullaket dhe i rrafshojm.

Ne anen tjeter ndezim furren ne maksimum dhe pergadisim hargjin ku thyejm 4 veze dhe i hedhim schmandin dhe qumeshtin pastaj ia hedhim djathin, kripen dhe

piperin e zi i rrahim me tel kuzhine dhe ia hedhim siper makaronave marrim kashkavallin e bejem me rende dhe ia hedhim siper i hedhim edhe origon edhe e fusim

ne furre per 30 min.

Receta nga www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  pasta  djathe  furre  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Uiski tortë
Buke shtepie te gatuar me mikser nga Adelina Mehmeti Hajdari
Kek me kakao