Makarona me sos mishi
Makarona me sos mishi

Makarona me sos mishi

Kuzhint.com

Perbersit; 1 kg makarona si ne foto pak krip pak vaj dhe uje per zirje; 1 kg mish i bluar 2 qepe 1 specpa djeg 1/2 spec djeges 2 karota 5 domate ose edhe salc te domateve vaj per kuaverdisje 50 gr kepurdha te gjitha melmesat qe deshironi krip sipas shijes djathe kaqkavall pak gjalp per shije Pergaditja; Ne fillim i qesim qe te ziejn makaronat, pastaj fillojm me pregaditjen e masen prej mishit. Hedhim në tigan pak gjalpë ose vaj dhe ne te grijmë qepën, specat, karotat dhe i kaverdisim pastaj ia hedhim domatet e prera imet pak kepurdha edhe keto te prere imet, piperin e kuq pastaj ia shtojm mishin e bluar e perziej dhe ia qesim te gjitha melmesat dhe e lejm qe te ziej ngadalë, por në temperaturë mesatare.

Në kohën që do t'u hedhim makaronat salcën e pregaditur nga mishi i bluar, duhet të kemi pastat gati te kulluara dhe te ziera Marrim makaronat e kullura dhe i vendosim ne pjat si ne foto dhe i hedhim përsipër kaqkavall te grire ne rende. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  mishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kafe
Rosticeritë me nivel të lartë të yndyrës dhe sheqerit  kan lidhje me dhjami
Omlet me kungullesh