Makarona me mishe te bardhe
Makarona me mishe te bardhe

Makarona me mishe te bardhe

Kuzhint.com

Perbersit per 4 pijata me makarona ;

=1 pako makarona,

= 500gr mish te bardh,

=vaj ulliri,

=kepurdha,

=dy thelpij hudhre,

=nje karrote,

= biber te zi,

=krem te bardh philadelfia,

=pak origano,

=sose te domateve,

=veget dhe kripë,

Pergaditja;

Ne fillim qesim ujin e makaronav qete vloj me pak vaj ulliri dhepak kripe, ne anen tjeter marrim 500gr mishe te bardhe dhe i prejm ne copa si te deshironi dhe i qesim ne fertere me pak vaj ulliri qete kavedisen deri sa te shtjerre ujin ku ne te qesim dy thelpij hudhre dhe i grijm imt pasi i qesim kepurdha sa te deshirojm, nje karrot po te doni edhe perime tjera dhe pasi qe te skuqen te gjith ja qesim sosin e domates, pak origano veget pak dhe krip po ashtu edhe biber te zi ne fund i qesim krem te bardh me qep ose huthres philadelfia dhe i perziejm shpejt.

Marrim makaronat e ziera dhe te kulluara i vendosim ne nje pat dhe siper ia qesim masen e pregaditur dhe e servojm te nxeht.

Ju beft mire!!

Receta e derguar nga;Edona Latifi-ramadani


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  mishe  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe te vogla me djathe
Lëngu Shërues i Pagjumësis
Pogaçe me miell misri te derguara nga nje fanse e faqes