Makarona me mishe  pule
Makarona me mishe pule

Makarona me mishe pule

Kuzhint.com

Receta :

  • Gjoks pule ( 5-6 copa )
  • 500 makarona
  • 3 thelpinj huder
  • 1 kube pule
  • 1 liter uje
  • Djathë kaqkavalli ( parmesan )
  • Hoplla

Gatimi;Fillimisht e preim mishin ne kube dhe e pjekim me pak vaj derisa te marrin ngjyre te arte dhe pastaj ia qesim hudhren e grimë.

N'anen tjeter ne nje tengjere vlojm 1 liter uje me kuben e pules.

Mishit ja shton ujin me kuben per supe pule , makaronat, hopllen dhe e len mu zij per 20 minuta derisa krejt uji te shtjerret si dhe te zihene dhe makaronat.

Ne fund qesim ne nje tepsi dhe sipas shijes ja shton kaqkavall osr parmezan dhe e fusim edhe pak ne furre te parangrohur mu shkri djathi qe te duketsi ne foto


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  mishe  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Reçel shalqiri (gliko)
Manchmelov
Budingë që nuk do ta pjekim  në furrë