Makarona me brokoli
Makarona me brokoli

Makarona me brokoli

Kuzhint.com

Makarona ne forme guace me kaqkavall

Per pergaditjen ju duhet:

250 gr Makarona ne forme guace,

Gjysem qepe,

3 Luge gjelle gjalp,

3 Luge gjelle miellë,

Dy gota e gjysem qumesht,

2 Gota kaqkavalla i grire,

1/4 Gote parmesan,

Nje luge qaji salce djeges,

Krip dhe piper sipas deshires.

Pergaditja:

Makarona i ziejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Brokolin e presim ne copa si ne foto dhe e ziejme ne uje me krip.

Pasi te zihet e kullojme me kullojse.

Ne nje tenxhere hedhim gjalpin dhe e skuqim qepen e prere imet pastaj ia shtojme miellin e perzime dhe ia hedhim qumeshtin.

Mandej i hedhim krip dhe piper sipas nevojes si salcen djeges dhe kaqkavallin. per ecurin e me tutjeshme shih foton.

Parmesani i hidhet makaronave pasi te jene servuar ne pjate. budgetbytes.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  brokoli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate  si paragjellë
Mish i bardhë me kikirika
Pije per pastrimin e stomakut