Makarona Greke
Makarona Greke

Makarona Greke

Kuzhint.com

Perberesit: 2 domate, te prera ne kube 250 gr djath te bardhe, te prere ne kube majdanoz, i grire imet rigon i thate kripe piper i zi i bluar vaj ulliri leng i 1 limoni 1 pako penne ose rigatoni (apo cdo lloj makaronash te shkurtra) 150 gr ullinj te zinj, pa berthame makarona greke - receta gatimi Gatimi Zjejme makaronat ne uje me kripe dhe pak vaj ulliri, derisa te jene ” al dente”.

I kullojme dhe i leme menjane. Nderkohe, ne nje ene tjeter perziejme domatet, djathin, rigonin, majdanozin, kripen, piperin, ullinjte, lengun e limonit dhe vajin e ullirit. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe i perziejme bashke me makaronat. Servoni te ngrohta.

Sperkatini me pak vaj ulliri. Shenim: Kjo eshte nje pjate e cila mund te serviret dhe e ftohte si sallate makaronash.

Nese deshironi mund te shtoni dhe pak hudher te shtypur per nje shije me pikante.

Gjithashtu dhe vajin e ullirin mund ta beni pikant duke e perziere me pak spec te kuq, piper te zi dhe ereza te pelqimit tuaj. - See more at: http://www. qysh. me/receta/makarona-greke/#sthash. cWvAZF29. dpuf


Fjalet kyqe : receta  huaja  makarona  greke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trileçe me  kokos
Kollpite me spinaq me petë të gatshme
Fileto pule me spinaq