LLOKUME SULLTANI
LLOKUME SULLTANI

LLOKUME SULLTANI

Kuzhint.com

PERBERSIT: 1 liter qumesht 250 gr gjalp 2 gota uji sheqer 1 paket vanilie 2 gota uji+2 luge gjelle miell arra kanelle arre kokosi PERGATITJA: Ne fillim skuqni miellin me gjalp, shtoni sheqerin dhe vazhdoni ti skuqni.

Shtoni qumeshtin pak e nga pak dhe perzini mire (rriheni).

Hiqeni nga zjarri pasi te jete bere si muhalebi e trashe dhe shtoni menjehere vanilien dhe perzieni mire (rriheni)per 10 minuta.

Lereni ne frigorifer per 2-3 ore, pasi te ftohet ndani copeza sa nje arre, verini brenda arra dhe kanelle, mbyllini dhe bejini top. Rreshtoni llokumet ne nje tepsi ku te keni hedhur arre kokosi, rrotullojini qe te marrin arre kokosi gjithandej.

Mund ti vini stikadenti qe ti kapni me lehte.

Lerini ne frigorifer deri per servirje.

Jane vertet te shijshme jua sygjeroj, Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  llokume  sulltani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me nurtela dhe mak
Mask me mjalt per rrudha
Petulla për mëngjes