Llokuma nga Bardhe Buçaj
Llokuma nga Bardhe Buçaj

Llokuma nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Mielle 1 kg, gjysèm margarine te shkrir, 1 lugè tè mesme fare tè bukès(kfasac), 1 lugè tè mesme krypë , 1gotè qumshtè, ujè dhe 1 vezë

Pregaditja e recetës :

Mielle 1 kg, 1vez, gjysèm margarine te shkrir, 1 lugè tè mesme fare tè bukès(kfasac) si dhe 1 lugè tè mesme kryp, krejt kto i perzijm me luge deria te bashkohen mire pastajia shtojm edhe 1gotè qumshtè dhe ujè jo shumè te nxehtè dhe e formojm nje brume, atèhere e ngjeshim mirè brumin dhe e len brumin mirè qe te dyfishohet.

Nga brumi i ardhur formojm nje pete dhe nga aty nxjerrim me nje gote apo i preni me thike llokumet dhe ne funde i fergojm ne vaj te nxeht.


Fjalet kyqe : brumera  llokuma  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe te vogla me djathe
Ushqimet që ndihmojnë njerëzit e prekur nga depresioni
Ëmbelsirë kremoze me rende