Llokuma me sherbet
Llokuma me sherbet

Llokuma me sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit per Brumë 500 g miell 25 g maja 1 lugë gjelle sheqer 75 ml vaj ulliri pak uj te vaket sipas nevojes vaj luledielli per kaverdisje Sherbeti; 1 kg sheqer 750 ml ujë 1/4 limon Përgatitje Ne nje tengjere qesim, sheqer, ujë dhe lëng limoni dhe ngadalë i lem qe te vloj uji derisa te shkriet sheqeri.

Pasi te jet bere gati sherbeti e largoj anash dhe e lem qe te ftohet ngadal Gatuajm brumin dukei perzer mielli, sheqerin, majan e tretur në ujë vakët. dhe vaj ulliri shtojm edhe ujë të vakët sipas nevojes për të bërë një brumë i butë. Ndani brumë në copa të vogla të marrë në dorë, e mbylli dorën tuaj dhe shtypni në mes t gishtit tuaj tregues. dhe i kaverdisim në vaj të nxehtë derisa te marrin nje ngjyr te artë. pasi ti kemi kaverdisdhe te ken marre ngjyren i vendosim ne sherbetin e ftohur plotësisht me pare. Lokumat mund të shërbehen te ngrohtë ose të ftohtë.

Nëse ju dëshironi, mun ti dekoroni kur ti servoni mepak lajthi apo arra te bluara. Burimi>>tuerkischerezepte. com


Fjalet kyqe : embelsira  llokuma  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kokos gatuar nga tegatuajm
Kofsha me shpageta dhe sallat
Lëngu i karotës