Llokum keke (kube)
Llokum keke (kube)

Llokum keke (kube)

Kuzhint.com

Receta per Lokum keke e pergaditura nga Kaltrina Berisha

Per brumin e kekut nevoiten

  • 2ve
  • 1 got qajit qumsht
  • 1 got qajit sheqer
  • 1got qaijt vaj
  • 1gote e gjysem me mille
  • 1 peciv
  • 1vanilli
  • Per dekor marrim 1 pako kokos

Pergaditja;

Me perbersit e me siperm gatuajm keken dhe e qesim masen në tepsi te vogel katrore dhe e pjekim ne temperatur 180 grad

Pastaj nderkoh bejm pergaditjen e sosit me 1 gote e gjysem qumsht. 2 lug sheqer dhe 3 lug kakao duke e vluar ne pan

Pasi te pjeket keku e presim ne kube dhe te gjitha kubet i ulim njeher ne sosin e pergaditur dhe pastaj i mbeshtjellim me kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  llokum  keke  kube  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bleta insekt shumë sherues
Lëngu energjik për shëndet
Kollepite me gjize nga tegatuajm