liker  prej mandarine
liker prej mandarine

liker prej mandarine

Kuzhint.com

liker mandarine...

  • 20 mandarina te vogla,
  • 20 rrenje karajfili,
  • 1 kg raki, 300gr konjak
  • , 250gr sheqer,
  • 1 gote e gjysem uje.

Pregaditja;

Pasi te lajme mire mandarinat i shpojme me nje piru ne te gjitha anet dhe ngulim nga nje rrenje karajfili i hedhim ne nje vazo qelqi bashke me alkolin dhe ileme qe te qendrojn per te pakten 20 dite, pas 20 ditesh ziejme shurupin d. m. th ujin me sheqerin pasi te ftohet e bashkojme me alkolin e kulluar mire dhe keshtu likeri eshte gati i pregaditur.

Vetem foto e marr;http://www. kulinarika. net/


Fjalet kyqe : embelsira  liker  prej  mandarine  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla per gatim: Si te ruajme ngjyren e bizeleve gjate zierjes?
Tortë e shpejtë dhe e shijshme
10 ushqime që nuk duhen vendosur në frigorifer