Leqenik
Leqenik

Leqenik

Kuzhint.com

Puhia. com: Si të gatuajm një leqenik (kryelanë)? http://www. puhia. com/KUZHINA/14113#ixzz3To4vhlNw Përbërësit: 4 ve 300 gr spinaq 1 1/2 gotë kos 1/2 gotë lëngë djathi 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 3 gotë miell misri 1 gotë miell gruri 1 pako pluhur për pjekje ( adetiv) kripë sipas shijës Mënyra e përgaditjes: Përziejmë vezët bashkë me qumshtin, kosin, vajin dhe lëngun e djathit.

Bëjmë bashkë miellin e grurit dhe të misrit ku shtojmë pluhurin për pjekje dhe ne fund ia shtojm spinaqin. Këtë masë e hedhim tek përbërësit e lëngshëm i përziejmë mirë dhe shtojmë kripën.

Lyejme tepsin me pak vaj dhe hedhim masën e pergaditur. Piqet në furrë të nxehtë afro 30 mi.

Me djath, kos ose qumësht, ju bëftë mirë...


Fjalet kyqe : brumera  leqenik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fëmija është ashtu siç ushqehet nëna (foto)
Pumpkin Flan Cake
Kek me kakao dhe coca cola