Laprak me laker te bardhë nga Brunilda Nuhu
Laprak me laker te bardhë nga Brunilda Nuhu

Laprak me laker te bardhë nga Brunilda Nuhu

Kuzhint.com

Grim 2 kokrra qepë, 3 thelpi hudher dhe i skuqim me vaj ulliri pasi kan marre pak ngjyr shtojm mishin e prer ne kubike i kaverdisim disa her hedhim pak salc qe ti japi ngjyr ose 2 domate pastaj shtojm 2 gota oriz i trazojm dhe i hedhim uje por orizi nuk duhet te ziet plotesisht shtojm erzat si piper, mente, majdanoz edhe karrot te grir holl ne rende pak arre muskat, dhe selino.

E heqim nga soba kur te jet ber dhe e vem menjan ne nje tenxhere vem uje te ziej atje marim gjethet e lakres i hedhim te zbuten i heqim dhe menjeher fillojm te mbushim gjethet nje e nga nje pastaj marim nje tav e lyejm me vaj dhe I shtrojm lapraket e mbushur u hedhim siper uje te zier deri sa te mbulohen ose leng mishi para se ti nxjerim I mbulojm me djath kackavall.

ju befte mir nese i pergaditni


Fjalet kyqe : gjellera  haprak  laker  bardhe  brunilda  nuhu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me qershi
Reçel i shijshëm me kumbulla
Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate