Lëreni duhanin duke përdorur sodë bikarboni
Lëreni duhanin duke përdorur sodë bikarboni

Lëreni duhanin duke përdorur sodë bikarboni

Kuzhint.com

Tymosja e duhanit është një veti e keqe dhe e pashëndetshme që rrezikon rëndë shëndetin e njerëzve.

Duhani përmban numër të madh të elementeve kancerogjene që dëmtojnë jo vetëm duhanpirësin por edhe duhanpirësit pasivë që zakonisht janë fëmijët.

Gjëja më e mirë që mund të bëjë duhanpirësi është të mos e ndezë më.

Në këtë mënyrë më nuk e rrezikon shëndetin e tij apo të fëmijëve.

Receta në vazhdim mund t’ju ndihmojë ta ndaloni atë në këtë mënyrë:

Vëni një lugë sodë bikarboni në një gotë me ujë.

Përziejeni ate derisa pluhuri i bardhë të zhduket në ujë.

Sa herë që keni nevojë të tymosni shpërlajeni gojën me përzierjen që keni përgatitur.

Ju mund të mbani këtë përzierje me vete në një shishe të vogël.

Në këtë mënyrë kudo që shkoni do ta shuani nevojën për tymosje.

Për të bërë edhe më radikale lënien e duhanit, vëni në shishe një cigare.

Ju do të humbni shumë shpejtë dëshirën për të tymosur. /Telegrafi/


Fjalet kyqe : keshilla  lereni  duhanin  duke  perdorur  sode  bikarboni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me rrush te thate
Pogaçe te vogla ( brumi me patate) nga Kaltrina Berisha
Nje metod sherimi të mushkërive e pregaditur nga gjyshet