Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire
Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire

Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire

Kuzhint.com

Ky lëngë bëhet nga disa përbërës klasik dhe duhet të jetë njëra nga recetat më të mira!

Ky lëng i gjelbër shumë i shijshëm është përplot përbërës ushqimor pastrues,

energjik dhe alkalike, me plot vitamina, minerale dhe antioksidues.

Duke shtrydhur në vend se të përziesh me blender përbërësit ushqimor më shpejt futen

në rrjedh gjaku dhe fibra nuk ndërhynë në absorbimin e tyre (ashtu qysh ndërhyn kur përzien me blender).

Ky lëng bëhet nga molla e ëmbël dhe spastruese, lakër jeshile spastruese dhe qetësuese,

xhenxhefil i mirë për tretje dhe luftues inflamacioni dhe dhimbjeve, selino për

të përmirësuar shtypjen e gjakut dhe zvogëluar dhimbjet dhe fryrjen, dhe më

e mira nga të tjerat: spinaq për të dhuruar ty hekur, magnez, proteina dhe Vitamine E!

Ke kujdes me xhenxhefil, duhet të përdorësh vetëm 2. 5 cm nga rrënja e xhenxhefilit e jo të

tërën ngase përveç që i humb shijen lëngut mund ta bësh atë shumë djegës.

Përbërësit:

2 Molla të gjelberta,

4 fije selino,

2. 5 cm rrënjë xhenxhefili,

1/2 e një kastraveci,

2 filxhan me lakër jeshile,

2 filxhan me spinaq,

Udhëzimet:

Ne nje blender i shtrydhim të gjitha perbersit e me siperm së bashkumire dhe pastaj i hedhim në një gotë dhe i konsumojm!


Fjalet kyqe : keshilla  receta  shendetshme  lengjeve  leng  gjelber  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me pika
Supë krem karote
Ja heronjtë e rritjes së shijes