Kurore nga brumi me pesto
Kurore nga brumi me pesto

Kurore nga brumi me pesto

Kuzhint.com

Per brumin pesto ju duhen:

 • 400 gr Miell
 • Nje luge qaji e gjysem krip
 • 1 Luge qaji sheqer
 • 2 Luge qaji kvasac
 • 220 ml Uje i vaket

Pregaditja;

Kvasacin(maja) e tretim ne uje te vaket me sheqerin dhe kur te fillojne nga perzierja te kete balone te vogla ia shtoni edhe miellin, kripen dhe e ngjeshim me duar.

Brumin e lem ne nje vend te nxeht per 1-2 ore.

Nese e pergadite nje dite perpara brumin duhet ta vendosni ne frigorifer pastaj nje ore para pergaditjes ta nxjerrni nga frigoriferi.

Brumin e vendosim mbi tavolinen per gatim te pluhurosur me miell dhe me teholluse e tehollojme nje pete me permasa 30x40 cm.

Per mbushjen ju duhen :

 • 50 gr Ereza te fresketa ( p. sh. majdanoz, borzilok, thymian, rosmarin, oregano, majoran)
 • 25 gr Bajame
 • 25 gr Arra
 • 50 gr Vaje ulliri
 • 3/4 Te lues qaji krip

Te gjitha perberesit i hedhim ne nje ene dhe me blinder i bluajme pure.

Nga brumi bejme nje pete pastaj e lyejm me pesto e bejme role pastaj rolen me thike e presim per se gjati dhe te dy pjeset i lidhim si gershet pastaj ia japim formen e kurorer duke ia bashkuar dy cepat.

Te vendoset ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje te qendroje edhe 30 minuta per te ardhur pastaj e vendosmi ne furre ne temperatur 190 Grad te pjeket per 25 minuta. (Te kontrollohet rregullisht gjate pjekjese ne menyre qe te mos digjet)

Burimi: www. vegan-und-lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja ; http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : brumera  kurore  brumi  pesto  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëng nga citrus dhe karrota
Si ti largojme qimet e zeza nga fytyra me vetem dy perberes...
Rolladë me fruta