Kurore Kek
Kurore Kek

Kurore Kek

Kuzhint.com

Perbersit: 225 gr gjalpe, 250 gr sheqer, 1 sheqer vanileje, 6 veze, 450 gr miell, 1 pluhur paste, 50 gr bajame te bluara, 3 luge supe kakao, 3 luge sheqer, 1 maje luge kanelle, 3-4 luge qumesht. afro 1/3 lit qumesht. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer dhe sheqer vanileje, gjersa te shkumoje. I shtohen vezet nje nga nje. Mielli i situr i perzier me pluhur paste dhe bajamet i shtohen gjalpit te tundur. I shtohet qumeshti duke e perzier vazhdimisht. 2/3 e brumit te pergatitur hidhen ne ene te lyer, me forme kurore (kuglof), kurse pjeses tjeter te brumit i shtohet kakao, 3 luge sheqer, kanelle dhe 3-4 luge qumesht. Kjo mase hidhet mbi brume te verdhe dhe perzihet pak me pirun, qe te formohen disa lara ne brume. Pasta piqet ne furre me temperature 175 grade C afro 50-60 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  kurore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Sallat verore
Gjoks pule me oriz dhe perime nga tegatuajm
Kifle me rrush dhe qokollad