Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna
Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna

Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 Domate, 2 Kungull te njome, 1 Borzilok te fresket, 1 Veze dhe krip, 370 gr peshk tuna(te konservuar), 4 Lug gjelle ajke, 2 lug qaji parmezan, biber te zi, pak spec te kuq te bluar

Pregaditja e recetës :

Peshkun tuna e lem te kullohet.

Pasi te jete kulluar marrim e vendosim ne nje ene.

Borzilokun e fresket e prejm imet.

Kungullin e njome e pastrojm dhe e presim ne dy pjese per se gjati dhe ia largojm pjesen e mbrendshme.

Pjesen e larguar e bluajm.

Domatet i pastrojm ia largojm pjesen mbi dhe e gerryejm.

Furra te jete e ngrohur ne 200 grad.

Per mbushjen marrim kungullin e njome te bluar, peshkun tuna, borzilokun, vezen dhe ajken te gjitha i perziem me lug.

Dhe pastaj i qesim, krip, biber si dhe spec te kuq te bluar.

Me kete mase te pergaditur fillojm te i mbushim kungullin dhe domatet.

I vendosim ne nje tepsi te lyr me vaje dhe mbi i qesim parmezan.

Per ata qe deshirojn ne vend te parmezanit munden edhe kaqkavall.


Fjalet kyqe : gjellera  kungull  njome  domate  mbushura  peshk  tuna  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Djathe i pergaditur me kose
Torte me gjem kajsie
Perime te ziera ne avull