Kumbulla te Pjekura me Kos
Kumbulla te Pjekura me Kos

Kumbulla te Pjekura me Kos

Kuzhint.com

  • 6 kumbulla të mëdha, të ndara në gjysmë
  • 1 lugë gjelle gjalpë të shkrirë,
  • 1 lugë gjelle sheqer
  • gote kos
  • 2 lugë gjelle lajthi të coptuara
  • 2 lugë gjelle mjaltë

Furra duhet nxehur në temperaturë 190 gradë celsius. Në tepsi vendoset një letër kuzhine, ose tepsia lyhet me gjalpë. Kumbullat vendosen në tepsi (pjesa e prerë të jetë sipër) dhe lyhen me gjalpin e shkrire dhe pak sheqer.

Lihen të piqen për 15 minuta ose derisa të lëshojnë pak lëng. Kumbullat e pjekura servohen në katër pijata të vogla dhe dekorohen më nga dy lugë kos, mjaltw dhe lajthi.


Fjalet kyqe : embelsira  kumbulla  pjekura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mask kunder renjes se flokve
Byreke i shijshem me mishe
Kube me bollgur