Kuleq te mbushur
Kuleq te mbushur

Kuleq te mbushur

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 gr Djathe kaqkavall me 45 % yndyre, 50 gr Buter (gjalp), Nje qepe e vogel, Pak magdanoz, Pak qepe te reja, Nje luge gjelle piper i kuqe, Piper i zi, 4 Luge gjelle Chillisauce, 4 Kulaq

Pregaditja e recetës :

Djathin e coptojme imet me piru pastaj e perziejme me gjalpin deri sa te behet nje mase homogjene.

Qepen e presim shume imet dhe se bashku me magdanozin dhe qepen e prere imet i hedhim tek masa e pergaditur me larte.

I hedhim mases piper pastaj ia shtojme salcen Chillisauce.

Presim kulaqet siper dhe i lyejme trashe me masen e pergaditur me kaqkavall.

Te pjeken ne grill ose ne furre deri sa masa siper te merr ngjyre te arte.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me qokollatë dhe portokall
 Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )
Krofne(petulla;lokuma) nga Izmir Linda Selami