Kuleq shtepie
Kuleq shtepie

Kuleq shtepie

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 500 gr miell
  • 1 luge krip
  • 2 lyge vaj
  • Uje te vaket

Pergaditja:

Nga mielli, kripa dhe vaji behet nje brum ne uje te vaket duke e perzier gradualsht derisa te behet nje brum i trashe qe te punohet me dore.

Brumi lihet te qendroj 20 min dhe pastaj ndahet dhe behen toptha prap lihen te qendrojne te mbuluar me lecke kuzhine 10 min.

Pasi brumi te kete pushuar, ne tavolinen e punes i rrisim ne pete kuleqt me hollues dhe pasi te kete marr madhesine peta te nje pjate te madhe Pastaj marrim dhe nje nga nje i pjekim ne temperatur jo shume te madhe permbi pllakat e shporetei dhe pastaj pasi te jen plekur ne njeren ane i rrotullaoj qe te pjeken edhe ne anen tjeter ;i palojm te pjekura sipernjera tjetres bashk Keshtu bejme deri sa te perfundoj i gjithe brumi.

Per ta pasur me te kjart shikoni foton!


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate (pa e pjekur)
Bateritë mund të vrasin fëmijën tuaj brenda disa orëve
Krostat me limon